Blog

Úvod/Copywriting/Aké to je, byť copywriter?

Aké to je, byť copywriter?

Zima či leto, sviatok-nesviatok, copywriterom víria myšlienky v hlave neustále.  Najlepší spôsob, ako ich môžu rozumne využiť, je dostať ich zo seba von. Pekne nahlas. Alebo aj potichu, zaznačiť ich čiernym písmom na biely papier. Nech si ich smie prečítať celý svet. Aj teraz sa vám prihovoria. Nepôjde však o ich myšlienky na rôzne témy, ale o nich samotných, pekne zblízka. Za copywriterov hovoria Miška a Soňa. Potichučky.

Odkedy radi copywriteri píšu?

Byť copywriterom neznamená, že sa písaniu musíte venovať od detstva. Ak radi píšete od základnej školy, aj na strednej či na vysokej škole prispievate do školských časopisov, je to dobrý predpoklad. To je prípad Mišky. Tá pre Media Support píše od marca a nevie si to vynachváliť. Naša druhá copywriterka Soňa objavila čaro písania pred dvoma rokmi počas materskej dovolenky a pokračuje v ňom dodnes, aj popri hlavnom pracovnom pomere.

 

Aké sú ich najneobľúbenejšie témy?

Dá sa povedať, že to závisí od osobnosti. Výhodou je všeobecný rozhľad a schopnosť pracovať so zdrojmi. Nie všade sa cítia copywriteri doma. Soňu vedia potrápiť témy týkajúce sa elektroniky a komunikačných technológií, napr. herné konzoly. Je potrebné špecifickú problematiku ovládať a disponovať dostatočnými praktickými skúsenosťami a vedomosťami. Na druhej strane sa dá s každou témou pohrať. Miška preto neobľúbené témy nemá.

 

A aké sú obľúbené?

Je zrejmé, že spracovať sa dá každá téma, ku ktorej existujú potrebné informácie. Dievčatá ľavou zadnou zvládnu témy týkajúce sa zdravého životného štýlu a motivačne ladené články. Soňa sa okrem toho vyzná vo výživových doplnkoch a medicínskej problematike. Miška obľubuje cestovanie a témy súvisiace s nábytkom a zariaďovaním bytov.

Aké knihy čítajú naši copywriteri?

Kedy píšu copywriteri najradšej – ráno, keď sa čerstvo prebudia, či sú noční vtáci?

Copywriteri sa zhodnú, že najlepší čas na písanie je večer alebo v noci. Soňa dodáva, že veľa závisí aj od celkovej motivácie a množstva inšpirácie. Ako vraví Miška, cez deň je naokolo veľa rušivých vecí. Najlepšie sa jej preto píše v noci pred odovzdávacím dátumom.

 

Copywriterka Soňa

Copywriterka Soňa

 

Je vyslovene niečo, s čím majú pri písaní problém?

Buď máte kreatívnu chvíľu, alebo jednoducho nie. Nielen nedostatok myšlienok, ale aj technika vie copywritera potrápiť, Miška by o komplikáciách s vybitým notebookom a nefunkčnou wifi vedela mnoho povedať. Ako tvrdí Soňa, čo sa týka textu, dôležité je mať jasnú celkovú koncepciu a hĺbku rozoberania témy, aby bol dodržaný požadovaný rozsah článku.

 

Ako hľadajú múzu, keď utiekla?

Miškin recept je pustiť si krátky seriál. Tak sa odreaguje a pokračuje s čistou hlavou. Soňa nemá osvedčené postupy. Od prípadu k prípadu na ňu zaberá niečo iné.

 

Čo im zvyčajne trvá dlhšie, zhromažďovanie informácií či samotné písanie článku?

Zhodná odpoveď copywriterov znie, že komponovanie článku, tvorba formy textu je pre nich tou časovo najnáročnejšou časťou.

 

Copywriterka Miška

Copywriterka Miška

 

Berú ako pozitívum to, že môžu pracovať z domu?

Mnoho ľudí o tom sníva. Copywriteri si sú toho vedomí a vďační. Práca z domu poskytuje pre Soňu slobodu a tvorivosť, ale prináša aj potrebu sebadisciplíny. Miške to vyhovuje preto, lebo sa najlepšie sústredí v noci. Musí mať svoj pokoj.

 

Myslia si, že na to, aby sa človek stal copywriterom, musí mať talent alebo sa to dá naučiť?

Isté základy a predpoklady sú potrebné. Soňa zdôrazňuje, že to človeka musí hlavne baviť. Miška verí, že byť copywriterom sa dá naučiť, ak človek chce. Je potrebné veľa čítať. S talentom ide písanie ľahšie.

Ako zaujať čitateľa?

Akú radu by dali všetkým budúcim copywriterom?

Pre Soňu je základom radosť z písania. Človek sa podľa nej nesmie nechať odradiť neúspechom. Neúspech môže byť len dočasnou záležitosťou. Veľmi výstižná je aj Miškina rada z vlastnej skúsenosti, aby si budúci copywriteri nenechávali prácu na poslednú chvíľu. Dodáva aj, že výsledný článok si majú copywriteri nahlas prečítať. Tak odhalia mnohé chyby.

Written by

Som študentkou vysokej školy v poslednom ročníku. Medzi moje záľuby patrí cestovanie, hudba a spoznávanie nepoznaného.