Blog

Úvod/Copywriting/Ľudské oko je ako skener

Ľudské oko je ako skener

Nemám čas prečítať si svoju obľúbenú knihu… Toľko kníh do skúšok iste neprečítam… Keby sa tak tie materiály dali naštudovať rýchlejšie… Máte aj vy tieto či podobné myšlienky? Tak potom je nasledujúci článok napísaný práve pre vás.

Ak by ste chceli prečítať všetko, čo vás zaujíma, zrejme by ste potrebovali ďalšie tri životy. Čítate radi, bohužiaľ, času je málo. Ani zďaleka nie ste jediný, kto na všetko nestačí. A to nepočítame vystresovaných študentov, ktorých každý mesiac čaká hromada materiálov a povinného čítania. Zamýšľali ste sa niekedy nad rýchlosťou, akou dokážete text prečítať a spracovať?

Rýchločítanie, oveľa známejšie pod cudzojazyčným synonymom Turbolesen, Power Reading či Scan reading, je zručnosť založená na schopnosti vyhľadať v texte kľúčové slová čo najrýchlejšie. Dnes je možné kúpiť si mnoho kníh či DVD zaoberajúcich sa touto problematikou. Dokonca sa organizujú kurzy, ktoré sľubujú, že vás naučia rýchlo a efektívne čítať. Niekoľko tipov, ako postupovať pri čítaní, ktoré má byť rýchle a efektívne, nájdete aj v tomto blogu.

Okrem iného sa rýchlosť čítania odvíja aj od toho, ako veľmi nás konkrétny text zaujíma. Pochopiteľne, fitneska prečíta s väčšou ľahkosťou časopis MUSCLE & FITTNES než knihu o etiopatogenéze parodontitíd a, naopak, zubárovi určite bude robiť väčší problém rozlúsknuť časopis o telesnom posilňovaní než spomínanú odbornú knihu. Jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje rýchlosť čítania, je obsah a téma. Teda text, o ktorom vieme, že nám prinesie užitočné informácie, súvisiace napríklad s našimi záľubami, zhltneme očami v kratšom čase.

Ako môže byť rýchločítanie užitočné?

Rýchločítanie ako schopnosť najviac uľahčí život študentom a ľuďom, ktorí sa dennodenne pripravujú na výkon svojho povolania študovaním rôznych materiálov, ako napríklad právnikom čítajúcim dlhé spisy alebo žurnalistom, ktorí musia mať prehľad o všetkom. V zahraničí je dnes celkom bežné pripisovať si Scan reading do kolónky Skills, teda zručností v životopise. Uvidíme, či to v budúcnosti ocenia aj zamestnávatelia u nás.

Ako iné zručnosti i rýchločítanie sa dá naučiť, a to pravidelným tréningom.

Ako na to:

Po prvé: nastavte si vhodný náhľad, teda otvorte čo najväčšiu časť textu s čitateľnou veľkosťou písma, v prípade kníh si nezakrývajte kúsok strany.

Po druhé: pokúste sa zachytiť kľúčové slová, slová, ktoré sa opakujú, a slová na začiatku odsekov.

Po tretie: prečítajte si vyznačené slová, tučné alebo napísané kurzívou.

Po štvrté: venujte pozornosť číslam, dátam, diagramom a grafom.

Už po týchto štyroch krokoch by ste mali mať prehľad, o čom sa v texte hovorí. Samozrejme, pre celkové pochopenie textu je potrebné pokračovať v čítaní po odsekoch.

Bežný človek prečíta s porozumením okolo 250 slov za minútu. Najrýchlejší človek na svete prečíta 4 251 slov za minútu. Nie, to nie je žart! Šesťnásobná svetová víťazka v rýchločítaní Anne Jones prečítala knihu Harry Potter a dary smrti za necelých 47 minút!

Otestujte si rýchlosť čítania. Stačí vám k tomu jednoduchý súvislý text, napríklad reč pána prezidenta, a stopky. Otestujete tak, koľko slov prečítate za minútu.

Okrem toho sa zvykne merať aj miera porozumenia textu, a to takým spôsobom, že po prečítaní textu odpovedáte na pár otázok, ktoré z neho vyplývajú.

Pozor! Je dôležité, aby ste testovací text čítali prvýkrát! Inak je výsledok neplatný.

Tabuľka hodnotenia rýchlosti čítania:

Počet slov Úroveň
150 a menej slabšie
180 – 240 priemerné
240 – 400 nadpriemerné
400 a viac rýchločítanie

 

Post Tags - ,

Written by

Rada píšem a vzdelávam sa v oblasti marketingu.