Životopis a motivačný list: Ako ich napísať správne?

Správne napísaný životopis a motivačný list vám dokážu otvoriť brány k vysnívanému zamestnaniu. Ako však tieto podklady pripraviť tak, aby ste sa zamestnávateľovi ukázali v čo najlepšom svetle? Pripravili sme pre vás niekoľko praxou preverených tipov, ktoré vám dajú náskok pred vašimi konkurentmi. 

Prečo by ste si mali dať záležať na životopise? CV-čko (kto nevie, tak prvé dve písmenká zo skratky curriculum vitae) je totiž vašou vizitkou. Profesijný životopis rozhoduje o tom, či sa potenciálny zamestnávateľ bude chcieť s vami vôbec stretnúť. Personalista údaje nevenuje životopisu viac ako 10 – 15 sekúnd (!) A to je naozaj veľmi krátky čas na to, aby ste zaujali. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako napísať životopis a motivačný list tak, aby ste zamestnávateľa už na prvý pohľad presvedčili, že práve vy ste ideálny kandidát. 

Ako napísať životopis?

Štrukturovaný životopis by mal obsahovať predovšetkým tieto informácie:

  • kontaktné údaje – meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo, e-mailová adresa, prípadne link na váš profil na LinkedIn,
  • pracovné skúsenosti – pracovné pozície s uvedením vykonávanej funkcie, spoločnosti, trvania zamestnania a stručného popisu vašej pracovnej náplne,
  • vzdelanie – vzdelávacia inštitúcia, študijný program alebo odbor, úroveň dosiahnutého vzdelania, vrátane neformálnych foriem vzdelávania (kurzy a školenia), 
  • zručnosti a schopnosti – hard skills (tvrdé, teda odborné a technické zručnosti) a soft skills (mäkké, teda osobnostné schopnosti),  
  • záľuby, dobrovoľnícka činnosť, stáže – nepovinné časti životopisu; odporúčajú sa uviesť v prípade, ak má váš životopis menej ako jednu celú stranu.

Pracovné pozície a vzdelanie sa uvádzajú spravidla chronologicky v slede od najnovších k najstarším. Ideálny rozsah životopisu je 1-2 strany, vo výnimočných prípadoch maximálne 3 strany. 

Ako napísať motivačný list?

Niektorí zamestnávatelia vyžadujú k životopisu priložiť aj motivačný list. Priložte ho však aj vtedy, keď to nie je povinné. Svedčí to o vašej iniciatívnosti. Cez motivačný list môžete navyše ešte lepšie ukázať, že sa na pozíciu hodíte. Pri písaní motivačného listu odporúčame dodržať takúto štruktúru:

  • hlavička – vaše kontaktné údaje a kontaktné údaje firmy, ktorej list adresujete,
  • jadro listu – samotná motivácia členená do odstavcov,
  • súhlas so spracovaním osobných údajov.

V motivačnom liste popíšte, prečo by ste chceli pre zamestnávateľa pracovať a prečo ste práve vy tým správnym kandidátom. Podporte svoje tvrdenia výberom relevantných pracovných skúseností, vzdelania či zručností, ktoré môžu byť z hľadiska zamestnávateľa podstatné. Popíšte svoju motiváciu stručne, ale výstižne. Odporúčaný rozsah je približne jedna strana

Môžete síce googliť a hľadať frázy typu „motivačný list vzor“ alebo „motivačný list online“, ale univerzálny motivačný list do zamestnania neexistuje. Pre každú pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzate, by ste si mali pripraviť motivačný list na mieru. 

Zásady pre životopis a motivačný list

Vybrali sme pre vás niekoľko zásad, ktoré vám pomôžu vytvoriť životopis a motivačný list tak, aby ste zaujali:

#1 Píšte pravdivo

Pri príprave životopisu a motivačného listu uvádzajte pravdivé informácie. Aké sú vaše pracovné skúsenosti? Na akých zručnostiach, schopnostiach a úspechoch môže váš nový zamestnávateľ stavať? Nič neprikrášľujte ani nezatajujte. Náborár si rýchlo všimne chýbajúce roky vo vašej praxi. Rôzne lži a prekrútky napokon vždy vyjdú najavo. 

#2 Zdôraznite svoje prednosti

Hoci máte možno za sebou množstvo pracovných skúseností, vyzdvihnite najmä tie, ktoré súvisia s inzerovanou pracovnou pozíciou. Čo ponúkate v porovnaní s ostatnými kandidátmi? Aké sú predpoklady, že pozíciu budete vykonávať zodpovedne a úspešne? 

#3 Neobávajte sa chýbajúcich skúseností

Ak ste absolvent alebo mamička po materskej dovolenke, k podkladom pre zamestnávateľa musíte pristupovať inak ako vaši konkurenti s dlhoročnou praxou. Využite formát tzv. funkčného životopisu, v ktorom zdôrazníte svoje mäkké zručnosti a hodnoty.

#4 Životopis s chybami je tabu

V žiadnom prípade zamestnávateľovi neposielajte životopis, ktorý obsahuje preklepy či gramatické chyby. HR manažér môže na základe chýb posúdiť vašu prácu ako nedbalú a automaticky vás z výberového konania vyradí. Prečítajte si ho nahlas. Vytlačte si ho na papier a prečítajte si ho ešte raz. Nechajte si svoj životopis skontrolovať niekým blízkym alebo využite profesionálne služby úpravy životopisu. Veď nenadarmo sa hovorí, že viac očí viac vidí. Podobným spôsobom postupujte aj pri kontrole motivačného listu. 

Čítajte aj: Ako gramatické chyby ovplyvnia pohľad na váš životopis? 

#5 Zaujmite vizuálnou úpravou

Rovnako dôležité ako samotný obsah podkladov je ich vizuálna stránka. Píšte prehľadne. Dodržiavajte rovnaké odsadenie odstavcov, správne riadkovanie, nekombinujte veľa fontov a veľkostí písma. Môžete využiť niektorú zo šablón online (vyhľadávajte ako „životopis vzor“, „životopis vzory“ alebo „životopis online“), ale ak chcete niečo naozaj originálne, nechajte si pripraviť grafický návrh životopisu na mieru. Do podobnej grafickej formy môžete upraviť aj motivačný list. 

Malá rada na záver: Pred odoslaním pripravených podkladov si pozorne prečítajte inštrukcie zamestnávateľa. Požaduje poslať životopis cez internetový formulár alebo e-mailom? Je potrebné uviesť nejaký špeciálny predmet e-mailu, prípadne priložiť portfólio? To všetko sú maličkosti, ktoré však v konečnom dôsledku zavážia pri vašom hodnotení. 

Zdajú sa vám tieto požiadavky náročné? Hľadáte online pomoc so životopisom alebo motivačným listom? Zaujmite profesionálne pripravenými podkladmi a obráťte sa na nás!

 

Foto: Good Faces on Unsplash

Zdroje:
https://cvapp.cz/jak-napsat-zivotopis/kontrola-a-uprava-vaseho-zivotopisu
https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/motivacny-list/ako-napisat-dobry-motivacny-list
https://www.linkedin.com/pulse/ako-dobre-nap%C3%ADsa%C5%A5-%C5%BEivotopis-m%C3%A1ria-harvan%C3%ADkov%C3%A1

Pripravíme vám atraktívny obsah, ktorým poviete všetko podstatné.
Napíšte nám