Ako písať pútavé texty na blog?

Chceli by ste si vytvoriť vlastnú webovú stránku o svojej osobe vo forme blogu, alebo o svojom podnikaní? Chcete opisovať, ako cestujete alebo ako funguje váš výrobok, ale neviete, ako začať a ako napísať zaujímavý blog? Prinášame vám základný postup, ako na to.
1. Premyslite si tému blogu
Na úplnom začiatku písania textov na webovú stránku je potrebné si zvoliť tému. Pokiaľ píšete blog o sebe, svojich aktivitách alebo zážitkoch, musíte si zvoliť tému, o ktorej ste presvedčený, že by zaujala čitateľa. Bloger si musí uvedomiť, že na blog chodia čitatelia práve kvôli typu textu. Je samozrejmé, že módny blog nebude čítať cestovateľ a to isté platí aj naopak. Preto sa treba vyvarovať miešaniu viacerých druhov textov. Ak píšete texty na webové stránky svojej firmy, téma je vopred daná. Píšete o produktoch, službách alebo inej hlavnej činnosti, ktorou sa vaša spoločnosť zaoberá.
2. Urobte si osnovu textu
Viete, o čom chcete písať, no neviete, ako začať a pokračovať? Dôležitým krokom pri písaní je zostaviť si osnovu. Poväčšine si pri písaní textov zvolíte, čím chcete začať, spomeniete aspoň dva dôležité body, ktorými chcete zaujať, obsah textu zhrniete a zvolíte vhodný záver. Do osnovy si stačí v niekoľkých odrážkach zapísať hlavné body, ktoré nesmiete zabudnúť a mali by ste sa ich pri písaní článku držať. Napríklad pri texte pre cestovnú kanceláriu: bod 1 – opis letu a krajiny, bod 2 – opis destinácie, bod 3 – opis hotela a služieb a bod 4 – zhrnutie kvalít zájazdu a presviedčacia veta, ktorá by mala čitateľa nalákať na kúpu tohto zájazdu.
3. Dodržiavajte gramatiku
Písať texty na webové stránky nemôže každý. Preto sa vo firmách prenecháva táto aktivita poväčšine zamestnancom marketingového oddelenia, asistentkám alebo externým spoločnostiam zodpovedným za komunikáciu. Vymyslieť zaujímavý text si vyžaduje skúsenosti a záujem o písanie. Osoba, ktorá sa rozhodne písať texty na webovú stránku vo forme blogu, by mala mať talent a hlavne gramatickú znalosť. Kto už len by si chcel čítať texty a články s viacerými gramatickými chybami. Vo väčších podnikoch pri písaní textov na web firma využíva externú službu korektúry. Touto službou si firma alebo osoba skontroluje chyby v článku a webový text tak môže byť nahratý na stránku s dokonalým pravopisom.
4. Zvoľte si správnu dĺžku textu
Ešte pred začiatkom písania odporúčame rozhodnúť sa, aký dlhý má váš text byť. Pokiaľ chcete svojím článkom opísať zážitky, možnosti, skúsenosti a podobne, môžete zvoliť rozsiahlejší článok. Je však dôležité zvoliť správnu dĺžku tak, aby sa pozornosť čitateľov nevytratila. Samozrejme, pokiaľ píšete texty vo forme príbehu alebo elektronickej knihy, zápiskov či denníka, môžete zvoliť dlhší, aj viacstranový formát. Ak opisujete produkt alebo službu firmy, odporúčame článok napísať maximálne na jednu stranu. V texte sa musia objaviť hlavné informácie o produkte, jeho výhody a prínosy pre zákazníkov. Nezabúdajte napísať celý názov výrobkov a služieb. V dnešnej uponáhľanej dobe odporúčame písať texty krátko, jasne, výstižne a zaujímavo.
5. Rozdeľte si myšlienky
Pokiaľ píšete dlhší článok alebo dlhší text, ktorý sa týka viacerých produktov, myšlienok alebo cieľov, odporúčame vám rozdeliť ho na viac častí. Každý odsek textu môžete odčleniť nielen medzerou, ale aj podnadpisom. V podnadpise spomeňte, o čom odsek bude, ale len krátkou vetou. Takýto článok sa jednoduchšie číta a pôsobí prehľadnejšie.
6. Tykať či vykať?
Pri písani textov na web je dôležitým rozhodnutím zvoliť si typ článku. Je samozrejmé, že článok na váš blog o nakupovaní nebude písaný oficiálnym štýlom. Keď píšete blog pre svojich kamarátov a známych, ktorí radi čítajú vaše príspevky, zvoľte voľný štýl písania. Používajte slang, v texte čitateľom tykajte a do písania vložte svoj názor. Naopak, ak píšete text pre firemnú alebo oficiálnu webovú stránku, musíte myslieť na štýl, ktorým budete oslovovať zákazníkov. Na úvod textu môžete vykať.
7. Text si na záver prečítajte nahlas
Písanie textov na webové stránky je dôležitá súčasť komunikácie. Ak autor článok pokazí, použije zlé výrazy alebo klamlivé informácie, čitateľa tým môže odradiť. Odporúčame preto, ak je to možné, text písať deň dopredu alebo si ho napísať ráno, odložiť ho a večer si ho znovu nahlas prečítať. Vyhnete sa tak chybám a nezmyslom, ktoré by mohli kaziť dobrý dojem z čítania.
Už viete, ako správne napísať texty na blog tak, aby zaujali. Viete, ako máte postupovať a vyvarovať sa chybám. Stačí už len nájsť správnu tému alebo produkt a môžete sa pustiť do práce. A posledná rada – rozširujte si slovnú zásobu a ozvláštnite tak svoje texty. Synonymá sú najvhodnejšie, pri prevzatých a cudzích slovách poznajte ich správny význam.